APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - LEKCJA PATRIOTYZMU

12 listopada odbył się w naszej szkole apel z okazji Święta Niepodległości. W tym roku przygotowywała go klasa VI a wraz ze swoją wychowawczynią Beatą Grygo. Natchnieniem do napisania scenariusza była piosenka Marka Grechuty "Ojczyzna". W swoistej lekcji patriotyzmu starano się przekazać uczniom prawdę, że na słowo OJCZYZNA składa się nasza historia, nasza polska mowa i sztuka. Dlatego też tego dnia naszą szkołę odwiedzili wielcy Polacy, którzy przyczynili się do wielkości i sławy naszej Ojczyzny. Wśród nich byli: królowa Jadwiga, król Jan III Sobieski, Józef Piłsudski, Maria Skłodowska -Curie, Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz, Maria Konopnicka, Helena Modrzejewska, Fryderyk Szopen i Jan Paweł II. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego, aby podkreślić podniosły charakter minionego święta. W trakcie usłyszeliśmy też "Preludium deszczowe" Szopena w wykonaiu Antoniny Szwarc z kl. Vb. Zaśpiewały też dzieci ze scholi GLORIA.
Najważniejsze jednak było przesłanie, które wybrzmiało w ostatniej zwrotce wspomnianej juz piosenki Grechuty:

I dzisiaj ty żyjesz w kraju tak bogatym
historią swą, mową, sztuką te trzy kwiaty
trzymasz w swych rękach jak schedę pokoleń
muszą wciąż kwitnąć by kraj dalej trwał

Bez historii, mowy, sztuki
Bez mądrości tej z nauki
naród się zamieni w bezimienny kraj
dziś Ojczyzna jest w potrzebie
czeka ciebie, wierzy w ciebie
tysiąc lat historii patrzy w serce twe

Masz obronić co najlepsze
by służyło Polsce jeszcze
liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa
dziś Ojczyzna twa

Autor: Admin :: 20:37 14.11.2014r.