Szkola Podstawowa Nr 1 w Mońkach im. Jana Pawła II



PRZEDSTAWIENIE

Teatr SKRZYDŁA działający przy naszej szkole 10 maja wystawił kolejne przedstawienie. Tym razem był to spektakl o treści patriotycznej.

Scenariusz Kaliny Jerzykowskiej zatytułowany "Na kolanie, panie Janie" świetnie łączy treści historyczne z humorem sytuacyjnym i językowym. Skutkiem nieuctwa głównego bohatera jest przeniesienie go w epokę tworzenia Konstytucji 3 maja. Tam otrzymuje swoistą lekcję życia i dowiaduje się, że: "Czasem dobry posłaniec sprawę uratuje, a kiepski poseł zaprzepaści. I dlatego mądre prawa stanowić trzeba, żeby złu i głupocie tamę stawiały." Powraca do współczesności, z zapałem do nauki wypowiada słowa, które są życzeniem chyba każdego współczesnego Polaka:
" Oj, teraz to dopiero będziemy szczęśliwi!
Byleśmy byli zgodni i cierpliwi,
Ujrzymy dobre skutki nowego porządku!"

W rolę głównego bohatera - KUBY JAKUBIKA wcielił się Jan Borowik. Nad jego "pomysłami " na znane wydarzenia historyczne pomstowali: MAMA - Gabrysia Wilamowska, TATA - Adam Okrasiński, grający w kolejnych odsłonach SZEWCA JANA KILIŃSKIEGO oraz SIOSTRA -Weronika Myszka, również jako SŁUŻĄCA HONORATA. Na scenie pojawił się także STANISŁAW KOSTKA POTOCKI - Adam Paniczko, HUGO KOŁŁATAJ - Ola Kostro, STANISŁAW STASZIC - Maciej Grygo oraz STAROSTA GADULSKI - Norbert Gryc i POSŁOWIE - Rafał Dziekoński, Hubert Stanisławczyk i Konrad Karwacki. W roli KONFERANSJERA wystąpił Kuba Szpyruk.
W atmosferę spektaklu wprowadziła widzów piosenka Marka Grechuty w wykonaniu gimnazjalistki - Urszuli Grygo, która akompaniowała też na pianinie w krótkim koncercie patriotycznym SCHOLI GLORIA, działającej również w naszej szkole.

Całość wyreżyserowała polonistka Beata Grygo, prowadząca w szkole zajęcia teatralne w ramach projektu unijnego "W tę samą stronę".

Twórcy spektaklu dziękują za wszelkie słowa uznania i zachęty do dalszej pracy wszystkim widzom, rodzicom oraz przedstawicielom władz - w osobach p. Edwarda Klepackiego, p. Mieczysława Klimowicza i p. Agnieszki Wędołowskiej. Szczególne podziękowania kierują też do p. Tomasza Paca, który wypożyczył stroje szlacheckie oraz do p. Alicji Jaworowskiej, która wykonała charakterystyczne dla tamtej epoki peruki.
Najpiękniejszym komplementem, jaki usłyszano tego wieczoru, były słowa jednego z widzów: "Ten teatr to bijące serce szkoły". Mamy nadzieję, że stanie się on wizytówką naszej szkoły.
B.Grygo
Galeria zdjęć

Autor: Admin :: 19:59 22.05.2013r.