WYCIECZKA

Kadzidłowo - Olsztyn - Trójmiasto - Malbork - wycieczka szkolna.
W dniach 20-22.05.2015r. 45 uczniów SP1 Mońki uczestniczyło w wycieczce szkolnej do Kadzidłowa - Olsztyna - Trójmiasta i Malborka. Wyjazd ok. 7.00 wydawałoby się, nie powinien być problemem dla lubiących dłużej pospać, a jednak . Kilku uczniów wykonało po 10 karnych pompek za spóźnienie. Po sprawdzeniu autokaru przez patrol monieckiej drogówki ruszyliśmy w drogę.
Kadzidłowo pierwszy etap naszej wyprawy. Park Dzikich Zwierząt im B. Dybowskiego to miejsce w którym znajdują się poszkodowane przez los zwierzęta, a także te którym grozi wyginięcie. Spacer po parku w obecności przewodnika i z możliwością karmienia zwierząt był dla uczestników wycieczki niesamowitym przeżyciem.
Następnie przejechaliśmy do Olsztyna. W Obserwatorium obejrzeliśmy seans o tematyce astronomicznej, poświęcony naszej planecie Ziemi i miejscu jej we wszechświecie. Zaciemniona sala, nastrojowa muzyka sprzyjała lekkiej drzemce w którą zapadło kilku z nas łącznie z opiekunami. Dowiedzieliśmy się jak odnaleźć w układzie gwiazd najważniejsze konstelacje i gwiazdozbiory znajdujące się w pobliżu Ziemi, poznaliśmy również historie powstania naszej planety. W Planetarium mieliśmy możliwość poznania przyrządów pomiarowych jakimi posługiwali się prekursorzy astronomii tacy jak Kopernik czy Galileusz. Dowiedzieliśmy się również, że swoją cegiełkę do stworzenia kalendarza gregoriańskiego dołożył Johannes Kepler, słynny w XV/XVI wieku matematyk, fizyk i astrolog. Przeliczył on obliczenia Kopernika i ostatecznie udowodnił iż planety naszego układy słonecznego nie krążą po eliptycznych orbitach. Widzieliśmy także fragmenty meteorytów, które spadły na ziemię po przejściu przez naszą atmosferę i spadły na ziemię.
Po dwunastogodzinnej podróży dotarliśmy do Gdańska. W czwartek plan wycieczki obejmował wizytę nad morzem (chociaż gdańszczanie twierdzą, że to tylko Zatoka Gdańska), na Westerplatte oraz na Starym Mieście. Spotkanie z morzem dostarczyło wielu wrażeń, gdyż część dzieci było nad nim po raz pierwszy. Degustacja morskiej wody, zbieranie muszelek i wspólne zdjęcie to najważniejsza część wyjazdu dla wielu uczniów. Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto, Trakt Królewski, Bazylikę Mariacką. Zrobiliśmy wspólne zdjęcie pod Neptunem i obyliśmy spacer pod Żurawiem. Podczas czasu wolnego część uczniów uczestniczyła w pokazie powstawania cukierków w "Fabryce Cukierków". Ostatnim etapem zwiedzania Gdańska było Westerplatte. Uczniowie zapoznali się z historią rozpoczęcia I wojny światowej i bohaterskiej obrony polskiego półwyspu przez polskich żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Pod pomnikiem zrobiliśmy także pamiątkowe zdjęcie i minutą ciszy uczciliśmy wszystkich (16) poległych żołnierzy.
Wieczorem odbyła się wyczekiwana przez wszystkich dyskoteka. Wszyscy bawili się świetnie. Atrakcją była też pizza, która wśród rozbawionej młodzieży rozeszła się ekspresowo. Tańce i hulanki trwały do późnego wieczora.
Ostatniego dnia po śniadaniu zdaliśmy pięknie posprzątane pokoje i ruszyliśmy do Malborka. Zwiedzany Zamek Krzyżacki okazał sie nie lada atrakcją. Poznaliśmy historię budowli, widzieliśmy najciekawsze miejsca w Zamku. Zwiedziliśmy wystawę bursztynu, widzieliśmy zgromadzone w muzeum stroje i broń pochodzącą z okresu gdy na zamku zamieszkiwali Krzyżacy. Poznaliśmy obowiązujące wówczas zwyczaje.
Jednym z najważniejszych punktów podczas wycieczki był zakup pamiątek i upominków, na który podczas każdego etapu wycieczki, czasu nigdy nie brakowało. Następnie w jednej z malborskich restauracji zjedliśmy pyszny posiłek i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Nieoczekiwaną atrakcją w drodze powrotnej był mini piknik na jednym z leśnych parkingów, ni i oczywiście quiz wiedzy o naszej wycieczce. Walka o zwycięstwo była bardzo wyrównana. Nie brakowało trudnych pytań, odpowiedzi nie na temat, a przede wszystkim śmiechu i żartów. Quiz to taka zabawa, w której przypominamy sobie najciekawsze i najważniejsze informacje i wiedzę na temat zwiedzanych miejsc zdobytą podczas wyjazdu. Po zakończonym quizie nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy wycieczki. Na zakończenie wycieczki przed wyjściem z autokaru wszyscy otrzymali słodkie upominki.
Mam nadzieję, że wycieczka wszystkim się podobała i są już plany na przyszły rok. Dziękuję wszystkim dzieciom za stworzenie wspaniałej atmosfery, punktualność i mile spędzony wspólnie czas. Opiekunom p. Danusi Godlewskiej i p. Jolancie Zdańskiej za zaangażowanie, opiekę i pomoc w organizacji wycieczki. Dziękuję również p. Marcinowi, naszemu kierowcy, który wspomagał nas podczas wycieczki, a także za szczęśliwą podróż.
Dziękuję również wszystkim rodzicom i instytucjom, które włączyły się w organizację wyjazdu: Panu Burmistrzowi i Radzie Rodziców przy SP 1.
Dziękuję, pozdrawiam i zapraszam na kolejny podbój Polski, a może nie i tylko, już za rok.
Tomasz Zdański (kierownik) - uczestnicy wiedzą o co chodzi.

Autor: Admin :: 21:44 28.05.2015r.